Přihlášení

Trápení se Švýcary ukončil až v samostatných nájezdech Michal Vondrka

12.05.2015

Duel třetího se čtvrtým celkem tabulky ve skupině A byl pro oba soupeře generálkou na čtvrtfinále. Nakonec vyzněl lépe pro reprezentanty pořadatelské země – po velkém trápení až v samostatných nájezdech. Český tým nevyužil ani jednu ze sedmi přesilových her, v nichž si počínal příliš staticky. Hodně na ledě chyběl Jaromír Jágr, který odstoupil ze zdravotních důvodů po prvních dvou střídáních.


PRAHA (Od našeho zpravodaje) – Úvodní třetina v podání českého týmu byla znovu nevýrazná, stejně jako v převážné většině předchozích vystoupení. Růžičkovi svěřenci si nevypracovali žádnou zajímavou příležitost a postupem času naopak uvolňovali prostor snaživým Švýcarům.  Po zmatcích v obraně netrefil Andres Ambuhl v 17. minutě odkrytou klec, ale z tlaku mužstva s helvetskými kříži vyplynuly fauly domácích hráčů a hosté se mohli těšit z přesilovky pět na tři v délce 105 vteřin.

Vyloučení Petra Koukala a Petra Čáslavy dokázal soupeř rychle potrestat. Z pravého kruhu se trefil talentovaný mladík s českými kořeny Kevin Fiala. Do druhého dějství vstoupili domácí aktivněji a pramenily z toho střely Hertla či Nakládala. Také Švýcaři dokázali být nebezpeční, brankáři Pavelcovi zatrnulo hlavně při akci Morrise Trachslera s Reto Schappim.

Překážkou byla tuhá obrana Švýcarů

Bombu Jakuba Krejčíka od modré čáry se marně snažil zblízka prodloužit do branky Petr Koukal. Poté, co Jakub Nakládal zlomil na útočné modré čáře svoji hůl, řítil se ve 29. minutě sám na branku Damien Brunner, jeho bekhendová klička však nevedla k navýšení skóre. Český tým potom hrál dvě přesilovky, jenže s výjimkou střeleckých pokusů Michala Jordána nebo Jana Kováře nevyprodukoval nic nebezpečného.

Po několika příležitostech na obou stranách přišlo devět minut před třetí sirénou vyrovnání, když Jan Kovář našel na pravém kruhu Martina Zaťoviče a ten bez přípravy poslal kotouč pod horní spojovací tyčku. Rozhodnout o výsledku v základní hrací době se pokoušeli Michal Vondrka, jehož střelu s obtížemi vyrazil gólman Reto Berra pravým betonem, či Jan Kovář napřahující z pravé strany, ale zápas dospěl do prodloužení, v němž domácí nevyužili svoji sedmou přesilovku.

V samostatných nájezdech uspěli Kevin Fiala a Jakub Voráček, potom se neprosadili Jan Kovář a Romain Loeffel. Vítězství pro české barvy vystřelil ve svém druhém utkání na MS Michal Vondrka. „Trenér na mě ukázal až před třetím nájezdem. Věděl jsem, že to tam fouknu mezi betony a věřil jsem si. Povedlo se,“ usmíval se šťastný exekutor. „V první třetině jsme měli hodně vyloučených a dostali se pod tlak. Od druhé se to zlepšilo, ale pořád nám dělala problémy tuhá švýcarská obrana,“ uvedl kouč Vladimír Růžička.

Česká republika – Švýcarsko 2:1 sn (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0)

Góly a nahrávky: 51. Zaťovič (Jan Kovář, Kolář), rozh. nájezd Vondrka – 17. Fiala (Brunner, Streit).
Rozhodčí:
Kubuš (Slovensko), Olenin (Rusko) – Pihlblad (Švédsko), McIntyre (USA).
Vyloučení: 5:7.
Využití: 0:1.
Diváků: 17 383 (vyprodáno).
Česká republika: Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík – Voráček, Sobotka, Erat, Jágr (4. Smoleňák), Novotný, Červenka, Vondrka, Jan Kovář, Hertl, Simon, Koukal, Zaťovič. Hlavní kouč Vladimír Růžička.
Švýcarsko: Berra – Blum, Josi, Geering, Streit, Helbling, Grossmann, Wieser, Loeffel – Bodenmann, Ambuhl, Bieber, Almond, Suri, Walker, Fiala, Trachsler, Schappi, Brunner, Hollenstein, Romy. Hlavní kouč Glen Hanlon.
Hráno v Praze 12. května – 7. zápas na MS.

Ladislav Lhota


Stručně z MS
17. 05. 2015 79. mistrovství světa přineslo nový rekord v počtu návštěvníků, který se po odehrání finálového duelu vyšplhal k magickému číslu 741 690. Loňský rekord z běloruského Minsku činil "pouhých" 640 044 diváků.
17. 05. 2015 Direktoriát světového šampionátu určil tři nejlepší hráče na turnaji. Nejlepším brankářem se stal finský reprezentant Pekka Rinne, obráncem Brent Burns a útočníkem Jason Spezza, oba z týmu mistrů světa - Kanady.
17. 05. 2015 All Stars tým světového šampionátu určili novináři takto: Brankář Connor Hellebuyck (USA), obránci Brent Burns (Kanada), Oliver Ekman-Larsson (Švédsko), útočníci Jaromír Jágr (Česko), Jason Spezza a Taylor Hall (oba Kanada). Nejužitečnějším hráčem zvolili zástupci sedmé velmoci Jaromíra Jágra.
Archiv...