Přihlášení

Literatura

Literatura / Kronika ceskeho hokeje (velký)Kronika českého hokeje 1894 – 2000

Autor: Miloslav Jenšík

Rok vydání: 2001

Vydavatel: Olympia, Praha

Počet stran: 496

Anotace: Kronika českého hokeje 1894 – 2000 je první knihou z historie nejrychlejší kolektivní hry na našem území, která důsledně postupuje sezonu po sezoně. Zkušený autor Miloslav Jenšík (narozený 1936), novinář, spisovatel a (nejen hokejový) historik, usiluje o vytvoření uceleného a pravdivého obrazu českých a československých hokejových dějin od konce devatenáctého přes celé dvacáté století. Na rozdíl od publikací, které vycházely před rokem 1989, zde již může svobodně otevírat a na pravou míru uvádět témata, která v době totality byla tabu. Knihu doplňují černobílé fotografie a pečlivě vedené statistiky.

Literatura / IIHF 90 (stÅ™ední)IIHF 90 (1908 – 2008)

Autoři: Horst Eckert, Ernst Martini

Rok vydání: 1998

Vydavatel: Mezinárodní hokejová federace IIHF, Curych

Počet stran: 312

Anotace: Při příležitosti devadesátého výročí založení mezinárodní hokejové federace (původně pod francouzskou zkratkou LIHG, v současnosti se používají iniciály anglických slov IIHF), k jejímž zakládajícím členům patřili také Češi, vychází publikace, v níž rutinovaní autoři (Horst Eckert kupříkladu podrobně zpracoval dějiny německého hokeje) ve dvojjazyčné verzi (anglicky a německy) provázejí čtenáře všemi důležitými kapitolami světového hokeje. Vedle množství černobílých a barevných fotografií nechybí statistické přehledy všech evropských a světových šampionátů, olympijských turnajů, Kanadských pohárů a dalších významných soutěží. Mezi portréty hokejových osobností nacházíme řadu Čechů a Slováků.

Literatura / Kniha o hokeji (velký)Kniha o československém hokeji

Autoři: Václav Sábl, Stanislav Sigmund, Karel Gut

Rok vydání: 1969

Vydavatel: Olympia, Praha

Počet stran: 256

Anotace: Záslužné dílo připravené k šedesátému výročí vstupu českých hokejistů do Mezinárodní hokejové federace poprvé souhrnně zpracovává dějiny českého a posléze československého hokeje, ale všímá si také širších evropských a světových souvislostí. Pátrá po počátcích tohoto sportu a hledá nejstarší zmínky o něm na našem území. Prochází jednotlivá údobí, podrobně a zasvěceně líčí všechny důležité historické kapitoly. Obchází pouze vykonstruovaný proces s reprezentanty v roce 1950. Vedle černobílé fotografické přílohy obsahuje statistiky spojené s reprezentací a také domácí ligovou soutěží.

Literatura / Do toho! (velký)Do toho! do toho !

Autoři: Gustav Vlk, František Žemla, Jindřich Pejchar

Rok vydání: 1959

Vydavatel: Sportovní a turistické nakladatelství, Praha

Počet stran: 120

Anotace: Podrobná kronika mistrovství světa a Evropy 1959 v Praze, Bratislavě a dalších městech naší republiky popisuje den po dni velkou událost pro československý hokej, který na domácím šampionátu slavil úspěch v podobě zisku bronzových medailí. Trojice zkušených novinářů líčí průběh důležitých zápasů, představuje nejlepší týmy a hráče, vede rozhovory s osobnostmi. Nechybí přehled všech utkání, sestavy mužstev a bohatý doprovod černobílých fotografií. Úvod brožované publikace je věnovaný padesátileté historii našeho hokeje a zahrnuje výsledky s tabulkami vrcholových turnajů.

Literatura / MS 1972 (velký)Mistrovství světa v ledním hokeji ´72

Autoři: Pavel Novotný, Jindřich Pejchar, Stanislav Sigmund, Zdeněk Valenta, Gustav Vlk

Rok vydání: 1973

Vydavatel: Olympia, Praha

Počet stran: 120

Anotace: Dobře odvedené dílo rutinovaného kolektivu sportovních žurnalistů a komentátorů zachycuje slovem i obrazem (černobílé snímky pořídili renomovaní sportovní fotografové) neopakovatelnou atmosféru světového šampionátu v Praze, kde domácí reprezentanti po pauze dlouhé třiadvacet let dobyli znovu titul mistrů světa. Text se podrobně zaměřuje na dění mezi mantinely holešovické Sportovní haly během šestnácti dnů hokejového svátku v dubnu 1972, přináší profily mistrů světa a nejlepších hráčů celého turnaje. Nechybí sestavy zúčastněných mužstev, přehled výsledků a další podrobné statistiky.

Literatura / Zlato z Katovic (velký)Zlato z Katovic

Autoři: Zdeněk Andršt, Oldřich Fairaizl, Karel Gut, Jaroslav Kalát, Viktor Mamica, Pavel Novotný, Jaroslav Staněk, Zdeněk Valenta

Rok vydání: 1976

Vydavatel: Olympia, Praha

Počet stran: 168

Anotace: Podrobná kronika seznamuje čtenáře s průběhem šampionátu, který mužstvo Československa na polském ledě zvládlo naprosto bravurním způsobem a po čtyřleté pauze zcela po právu vystřídalo Rusy na světovém trůnu. Skupina autorů složená z novinářů a hokejových činovníků shrnuje rovněž průběh olympijského turnaje v Innsbrucku, který bezprostředně předcházel turnaji v Katovicích, nezapomíná ani na domácí ligovou soutěž. Statistiky a tabulky ze šampionátu doplňuje bohatá příloha černobílých i barevných fotografií. Brožovanou publikaci zakončuje čtyřjazyčné resumé.

Literatura / Majstrovstva sveta a Europy (velký)Majstrovstvá sveta a Európy v ladovom hokeji

(Od Les Avants 1910 a Antverp 1920 po Prahu a Bratislavu 1992)

Autor: Borislav Petrík

Rok vydání: 1992

Vydavatel: Obzor, Bratislava

Počet stran: 272

Anotace: Brožovaná publikace přichystaná před zahájením mistrovství světa v Praze a Bratislavě 1992 prezentuje v ucelené podobě bohatou historii všech do té doby uskutečněných turnajů o nejvyšší evropské a světové pocty. Každé této akci počínaje rokem 1910 v chronologickém pořadí věnuje autor několik stránek, které obsahují podstatné informace, zajímavosti, kuriozity a základní statistiky včetně soupisky vítězného týmu. Čtenář se rovněž seznamuje se vznikem ledního hokeje, může listovat statistickým přehledem nejlepších hráčů a týmů, jimž patřily medailové pozice na šampionátech dospělých i juniorů. Text ve slovenštině doplňují černobílé fotografie.

Literatura / Hokej 72 (l)Hokej ´72 Sapporo – Praha

Autoři: Vlado Malec, Igor Mráz, Ivan Ďurišin, Dmitrij Ryžkov

Rok vydání: 1972

Vydavatel: Šport, Bratislava

Počet stran: 88

Anotace: Knížka v pevné vazbě s barevnou obálkou navazuje na brožurky vydávané Športem ke světovým šampionátům od poloviny šedesátých let (série pokračovala, od roku 1975 znovu ve formě brožurek, postupně rozšiřovaných do podoby ročenky československého hokeje, až do roku 1989). Autoři provádějí čtenáře olympijským turnajem v japonském Sapporu, který se poprvé v historii uskutečnil odděleně od mistrovství světa, a následujícím šampionátem v Praze. Vedle slovenského textu patří k obsahu rovněž statistiky, profily mistrů světa a příloha s černobílými fotografiemi.

Literatura / Eishockey Weltgeschichte (l)

Eishockey Weltgeschichte

(Dějiny světového hokeje)

Autoři: Horst Eckert, Xaver Unnsin, Erich Kühnhackl, Karel Gut, Ernst Martini, Günter Svoboda

Rok vydání: 1984, 1985

Vydavatel: Copress, Mnichov

Počet stran: 160

Anotace: Přehledně, zajímavě a fundovaně zpracovaná publikace (text v němčině) seznamuje fanoušky s dějinami nejrychlejší kolektivní hry od prehistorických náznaků přes první oficiální zápasy na kanadském ledě až po chronologii všech šampionátů, olympijských turnajů a dalších významných událostí. Příjemný grafický vzhled doplňují statistiky a tabulkové přehledy, rovněž portréty osobností včetně Čechů a Slováků. Bohatý doprovod černobílých fotografií obsahuje i některé unikáty (momentka z utkání Čechy – Belgie v Chamonix 1914). Na vzniku díla se podíleli Karel Gut, čeští rodáci Erich Kühnhackl a Roman Neumayer, a také fotograf Karek Novák.

Literatura / MS 1947 (m)Mistrovství světa v ledním hockeyi Praha 1947

Autor: Jan Novotný

Rok vydání: 1947

Vydavatel: Mladá fronta, Praha

                                         Počet stran: 42

Anotace: Brožurka je díky velkému množství černobílých snímků, které pořídili renomovaní fotoreportéři Emil Pardubský a Emil Fafek, v první řadě památníčkem připomínajícím sportovnímu národu boje o světový titul a historický triumf  Čechoslováků na pražském ostrově Štvanice v únoru 1947. Unikátní dokumentární záběry doprovází stručný text umožňující sledovat vývoj prvního poválečného šampionátu den pod dni. Závěrečná stať vystihuje atmosféru turnaje a tehdejší doby. Nechybí podobizny všech hráčů našeho národního týmu, přehled výsledků a závěrečná tabulka.

Literatura / Pravidla hokeje 1948 (l)Pravidla ledního hockeye 1948 – 49

Autor překladu: Zdeněk Rektořík

Rok vydání: 1949

Vydavatel: Sbor rozhodčích OLHČOS

Počet stran: 60

Anotace: Hokejová pravidla podle originálu Official Rule Book of the Canadian Amateur Hockey Association, vydaného asociací CAHA v Torontu během let 1947 a 1948, přeložil známý rozhodčí doc. dr. Zdeněk Rektořík. Díky brožurce, která vyšla nákladem dvou tisíc kusů, se aktéři nejrychlejší kolektivní hry pár let po válce seznamují s nově upravenými regulemi, podle nichž má kluziště ideální rozměr 61 x 26 metrů a gól neplatí, „jestliže jest docíleno branky odražením se kotouče přímo do branky od některého činovníka.“ Kuriozní Článek č. 53 má název Rány pěstí. Publikace obsahuje i podrobné nákresy. 

Literatura / Tvrda slava bodyceku (l)Tvrdá sláva bodyčeků

Autor: Vojtěch Jestřáb

Rok vydání: 1970

Vydavatel: Práce, Praha

Počet stran: 62

Anotace: Pozoruhodné dílko vede čtenáře po stopách nejvýznačnějších hokejových událostí od 2. světové války do roku 1968 a podrobně líčí některé důležité zápasy československého týmu na světových šampionátech. Jednotlivé kapitoly jsou proložené obsáhlým interview se špičkovým hráčem Vlastimilem Bubníkem, který komentuje nejen události na světovém fóru, ale také poměry v domácím a především brněnském hokeji na svoji dobu tak otevřeně, že komunisté v nastupující normalizaci raději zlikvidovali celý náklad patnácti tisíc výtisků. Dochoval se údajně jediný exemplář, možná jich existuje několik. Autor byl velkým přítelem spisovatele Milana Kundery.  

Literatura / Hokej historie MS od Antverp (l)Hokej – historie světových šampionátů od Antverp po Minsk

Autor: Michail Gorděnkov

Rok vydání: 2014

Vydavatel: Galiafy, Minsk

Počet stran: 324

Anotace: Brožovaná publikace s velkým počtem černobílých fotografií, českému čtenáři většinou neznámých, neobsahuje žádné statistiky, zato mnohdy nevšedním pohledem přibližuje zajímavé momenty z turnajů o světový primát či olympijské medaile od Antverp 1920 po Soči 2014 a vysvětluje, proč bylo pořadatelství MS 2014 přidělené běloruskému Minsku. Některé kapitoly se podrobně zaměřují na československý a český hokej, především v jeho nejúspěšnějších údobích. Nechybí portréty předních hráčů od Josefa Malečka k Jaromíru Jágrovi. Autor se nebojí srovnání s politickými událostmi a připomíná i okupaci ČSSR v roce 1968 (včetně foto). Text je psaný azbukou.

Literatura / Svaty Moric 1948 (l)Svatý Mořic 30. ledna – 8. února, V. zimní olympijské hry

Autor: Josef Gol

Rok vydání: 1948

Vydavatel: Melantrich, Praha

Počet stran: 96

Anotace: Almanach v měkké vazbě s drátěnými skobkami, který je doplněný černobílým fotografickým materiálem, popisuje velmi podrobně den po dni veškeré dění na první poválečné olympiádě. Rozsáhlou samostatnou kapitolu tvoří „Přehled hockeyových zápasů“. Na dvaceti stranách (včetně fotografií) čtenář nachází nejen chronologicky uspořádané výsledky všech zápasů a jejich střelecké statistiky, ale rovněž výstižný komentář ke každému utkání. Autor zde rozhodně nešetří místem a zaznamenává všechny důležité momenty významného turnaje. Dokument vydal Melantrich ve Sportovní knihovně Svobodného slova.

Literatura / Jsme mistry svÄ›ta (l)Jsme mistry světa

Autoři: Josef Laufer, J. Trousil

Rok vydání: 1949

Vydavatel: Svět v obrazech, Praha

Počet stran: 32

Anotace: Obrazový sešit doplněný textem rozhlasového reportéra Josefa Laufra zůstává trvalou připomínkou vítězného tažení československých reprezentantů na světovém šampionátu ve Stockholmu 1949. Slovem vylíčený průběh turnaje rámuje početný soubor fotografií zachycujících rovněž triumfální návrat mužstva do Prahy. Nechybí ani dva historické snímky z Chamonix 1911 a Štrbského Plesa 1925. Publikace zároveň přibližuje nejzajímavější momenty VIII. Světových akademických zimních her ve Špindlerově mlýně a tři strany jsou věnované mistryni světa v krasobruslení Áje Vrzáňové.

Literatura / MistrovstvĂ­ svÄ›ta a Evropy v lednĂ­m hockeyi v Praze (l)Mistrovství světa a Evropy v ledním hockeyi v Praze

Autor: kolektiv pod vedením dr. Jelena

Roky vydání: 1938

Vydavatel: Československá Liga kanadského hockeye

Počet stran: 118

Anotace: Program světového a evropského šampionátu v Praze 1938 se stal cenným průvodcem všech návštěvníků Zimního stadionu na Štvanici. Obsahuje seznam členů čestného předsednictva, čestného výboru, vyslanců zúčastněných států či výboru mezinárodní ligy LIHG, orientační plán štvanického stadionu, soupisky týmů či stručný přehled dosavadních šampionátů. Nechybí pojednání o hokejové historii, ani výtah z tehdy platných hokejových pravidel. Na černobílých snímcích se představují domácí reprezentanti. Každý den po dobu konání mistrovství se přidávala do programu vložka s čerstvými aktualitami.

 

Literatura / Svet pred maskou (l)Svet pred maskou

Autoři: Vladimír Dzurilla, Roman Cílek

Rok vydání: 1980

Vydavatel: Šport, Bratislava

Počet stran: 376

Anotace: Legendární slovenský brankář za pomoci zkušeného českého spisovatele líčí upřímně a bez příkras svoji sportovní kariéru od klukovských začátků přes ligový debut v sezoně 1959 – 60 po celé své působení v národním mužstvu Československa od listopadu 1960 do května 1977. Je zajímavé sledovat pohledem z brankoviště všechny důležité události tohoto období, ale vzhledem k cenzurním zásahům zde chybí řada podrobností hlavně z let 1968 a 1969. Dzurilla rovněž nesmí jmenovat své spoluhráče Nedomanského, Fardu nebo Crhu. Kniha byla napsaná česky, vyšla jenom ve slovenském překladu.

Literatura / Bratia Ĺ ĹĄastnĂ­ (l)Bratia Šťastní

(Pravda o legendárnom úteku za železnú oponu)

Autoři: Robert Laflamme, Gilles Léger

Rok vydání: 2014

Vydavatel: Slovart, Bratislava, a Timy Partners, Bratislava

Počet stran: 360

Anotace: Útočné trio Marián, Peter, Anton Šťastní z bratislavského Slovanu naposledy hrálo za Československo na ZOH v Lake Placid 1980. Po finálovém turnaji PMEZ v Innsbrucku v létě téhož roku se Peter s Antonem a těhotnou manželkou prvního z nich za dramatických okolností odpojili od výpravy Slovanu a tajně zamířili přes Vídeň do kanadského Québecu. Nejstarší Marian nefiguroval v plánech svých bratří a po návratu domů trpěl represáliemi ze strany režimu. O deset měsíců také on s rodinou krkolomným způsobem utekl do Québecu. Kniha líčí všechny podrobnosti a čte se jako detektivka.

Literatura / DÄ›do, jak to tenkrát bylo? (l)Dědo, jak to tenkrát bylo?

Autoři: Miloslav Jenšík, Břetislav Kovařík

Rok vydání: 2015

Vydavatel: Olympia, Velké Přílepy, s podporou ČSLH

Počet stran: 160

Anotace: Dědeček coby majitel rozsáhlého archivu se nenechá zaskočit otázkami zvídavého vnuka. Popíše mu všechny důležité momenty spojené se světovými šampionáty pořádanými na českém, někdy společně i slovenském ledě, od roku 1933 do roku 2004. Vysvětlí, jak český hokej přišel na svět, přidá zajímavosti z historie, představí legendární hráče a členy Síně slávy. V pořadí sedmá kniha o hokejových dějinách z pera renomovaného odborníka Miloslava Jenšíka je doplněná fotografiemi a oslovuje nejen malé, ale i velké kluky zapálené do hokeje, které zaujmou také vtipné ilustrace od Břetislava Kovaříka.

Devatero hokejových zastavení

(O zlato na domácím ledě)

Autor: Miloslav Jenšík

Rok vydání: 2015

Vydavatel: Olympia, Velké Přílepy, s podporou ČSLH

Počet stran: 240.

Anotace: Přestože Miloslav Jenšík psal svoji šestou knihu z hokejové historie na objednávku, jejíž součástí byla nestandardně krátká výrobní lhůta (termín vydání před startem MS v Praze a Ostravě 2015 nebylo možné posunout), vytvořil znovu kultivované a přehledné dílo, které vtáhne čtenáře do atmosféry devíti světových šampionátů, které se do té doby konaly v České republice a bývalém Československu, připomene hlavní dějinné milníky na časových spojnicích mezi turnaji a nabídne podrobné statistiky. Kvapná realizace díla se však podepsala na nedotažených korekturách, zčásti i výběru fotografií. 


Literatura / Žít jako Holík (velký)

Žít jako Holík

Autor: David Lukšů

Rok vydání: 2015

Vydavatel: Nakladatelství Epocha, Praha, 

Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, Praha

Počet stran: 296

Anotace: Autor několika biografií hokejových osobností tentokrát zpracovává sportovní a životní příběh Jaroslava Holíka, staršího ze dvou bratrů pocházejících z Havlíčkova Brodu, kteří zanechali nesmazatelnou stopu v historii nejrychlejší kolektivní hry. Legendárního hráče, trenéra a bouřliváka nechává David Lukšů vyprávět otevřeně a bez příkras, jak byl „Holas“ nebo také „Starej“ zvyklý. Mluví o hokeji, půtkách s komunisty i nerovné bitvě s Kikuchiho syndromem. Škoda jen chybiček v textu (často u popisek k fotografiím) pramenících zřejmě z tlaku na termín vydání před MS 2015.

Literatura / Jojo Čapla. Hokejka Alpač, která změnila hokej (malý)

Jojo Čapla. Hokejka Alpač, která změnila hokej

Autor: Jozef Čapla

Rok vydání: 2015

Vydavatel: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, Plzeň

Počet stran: 228

Anotace: Vydavatel Aleš Čeněk se sídlem v Praze pomohl roku 2015 na svět záslužné biografii Jaroslava Holíka zaznamenané Davidem Lukšů, vydavatel Aleš Čeněk se sídlem v Plzni dal téhož roku příležitost Jozefu Čaplovi, který se jako jeden z mála hokejistů pustil sám v roli autora do zpracování vlastního životopisu. Bratislavský rodák a účastník MS 1965 s nadhledem popisuje zážitky z ligy i reprezentace, přidává profily spoluhráčů a dlouhou pasáž věnuje svému rozhodujícímu podílu na vývoji slavné hokejky Alpač. Sympatické dílko však devalvuje Jana Čeryová velmi špatným překladem ze slovenštiny.

Literatura / Souska (velký)Souška

(Životní příběh Jana Suchého)

Autoři: David Lukšů, Aleš Palán
Rok vydání (druhé doplněné): 2015
Vydavatel: Epocha, Praha
Počet stran: 312

Anotace: Životopisná kniha jednoho z nejlepších hokejových obránců všech dob, jenž svými výkony představoval absolutní evropskou i světovou špičku, byla v roce 2008 rozebraná do posledního výtisku a její úspěch si řekl o druhé vydání, doplněné dalšími podrobnostmi, fotografiemi, statistikami, kalendáriem a galerií osobností. Nehledě na pár faktických nesmyslů, které si autoři nepohlídali, lze jejich dílo zařadit do nejvýše ceněného fondu hráčských biografií. Zásluhu na tom má i vynikající a zcela otevřený vypravěč Jan Suchý, v jehož barvitém podání ožívají minulá desetiletí ve sportu i naší společnosti.