Přihlášení

Růžičkovi svěřenci nedali jediný gól v bojích o medaile. Proto nemají žádnou

17.05.2015

Zápasy o třetí místo českým reprezentantům nejdou. Loni v běloruském Minsku neuspěli proti Švédům, letos na pražském ledě nezkrotili mladé Američany. Výkon v závěru šampionátu postupně uvadal. Vytrácela se energie. Závěrečná dvě vystoupení absolvovali domácí hokejisté bez vstřeleného gólu a tím se sami odsoudili k bramborové příčce. Bojovali však do konce, přestože se jim nedařilo, a diváci je odměnili potleskem vestoje.


PRAHA (Od našeho zpravodaje) – Jágr a spol. začali aktivně. Jan Kolář pálil od modré, Martin Erat to zkoušel zblízka, ale po několika minutách upadli hráči do neuvěřitelné pasivity ve vlastním obranném pásmu a dostali první gól. Nechali vystřelit Brocka Nelsona, jehož kolega Nick Bonini vrátil odražený puk do odkryté klece. „Hru ve středním a útočném pásmu zvládáme poměrně slušně, ale v obraně máme velké problémy,“ nebál se český kouč Vladimír Růžička vyjít s pravdou ven. Jeho slova platila zpětně za celý turnaj.

Příležitosti středního kalibru se pravidelně střídaly na obou stranách, ale před první sirénou byli znovu na koni Američané, když od mantinelu vypálil Jack Eichel a zástupce kapitána Trevor Lewis úplně sám před brankou úspěšně tečoval. Do prostřední dvacetiminutovky vyrukoval prohrávající celek s přeskupenými formacemi, v nichž se objevil i třináctý útočník Dominik Simon. Při Lewisově trestu i poté byli Češi v náporu a soupeř si vybral oddechový čas.

Neskórovali ani v power play

Po přihrávce Michala Vondrky, jenž slavil 33. narozeniny, trefil obránce Jan Kolář tyčku. Videozáznam nepotvrdil, že by to mohl být gól. Další šance měli Martin Erat, Jakub Voráček či Jaromír Jágr. Následně však český tým sehrál mizerně čtyřminutovou přesilovku (Nick Bonino nuceně odpočíval za zranění Petra Koukala v obličeji), při níž se dostal k významnějšímu pokusu pouze Vladimír Sobotka. Lekci z účelnosti a efektivity naopak vystřihli Američané, konkrétně Charlie Coyle, jenž z prostoru mezi kruhy zacílil přesně k pravé tyčce a bylo to 0:3.

V úvodu třetího dějství měli Češi další početní výhodu, ale hráli moc komplikovaně. Publikum vycítilo, že tým potřebuje podporu, a začalo mohutně povzbuzovat. Škoda jen, že více než dva tisíce předražených vstupenek zůstaly v pokladnách. Mohl vzniknout větší kotel. Z poněkud zoufalého tlaku pramenily střelecké pokusy Voráčka, Zaťoviče, Sobotky či Simona, ale skóre se neměnilo. Na začátku 58. minuty šel za katr Brock Nelson (v ten moment již společně pykali Sobotka s Jonesem) a brankář Pavelec se odebral na střídačku.

Power play pět na tři a posléze šest na čtyři však již nepřinesla změnu, přestože úplně v závěru Michal Vondrka šikovně tečoval Voráčkovu střelu a Jiří Novotný v mezikruží zkusil vypálit z otočky. „Na začátku utkání jsme neměli pohyb. Nebylo to dobré a dostali jsme dva góly po hrubých chybách. Potom už byl zápas hodně těžký. Od druhé třetiny se pohyb zlepšil, měli jsme šance, ale brankář Spojených států chytal výborně. Bojovali jsme, jenže bez gólu se nedá vyhrát,“ konstatoval Vladimír Růžička.

Česká republika – USA 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Góly a nahrávky: 8. Bonini (Nelson, Coyle), 19. Lewis (Eichel), 40. Coyle (Bonini).
Rozhodčí: 
Vinneborg (Švédsko), Ronn (Finsko) – Dahmen (Švédsko), Lazarev (Rusko).
Vyloučení:
3:6.
Využití:
0:0.
Diváků:
15 007.
Nejlepší hráči: Plekanec – Bonini.
Česká republika:
Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Němec – Voráček, Sobotka, Erat, Jágr, Plekanec, Klepiš, Červenka, Jan Kovář, Vondrka, Koukal, Novotný, Zaťovič, Simon. Hlavní kouč Vladimír Růžička.
USA: Hellebuyck – Faulk, Krug, Relly, Jones, Murphy, Gardiner, Redmond – Coyle, Bonino, Lee, Lewis, Eichel, Nelson, Arcobello, Smith, Sexton, Moses, Larkin, Hendricks, Morin. Hlavní kouč Todd Richards.
Hráno v Praze 17. května – 10. zápas na MS (o 3. místo).

Ladislav Lhota


Stručně z MS
17. 05. 2015 79. mistrovství světa přineslo nový rekord v počtu návštěvníků, který se po odehrání finálového duelu vyšplhal k magickému číslu 741 690. Loňský rekord z běloruského Minsku činil "pouhých" 640 044 diváků.
17. 05. 2015 Direktoriát světového šampionátu určil tři nejlepší hráče na turnaji. Nejlepším brankářem se stal finský reprezentant Pekka Rinne, obráncem Brent Burns a útočníkem Jason Spezza, oba z týmu mistrů světa - Kanady.
17. 05. 2015 All Stars tým světového šampionátu určili novináři takto: Brankář Connor Hellebuyck (USA), obránci Brent Burns (Kanada), Oliver Ekman-Larsson (Švédsko), útočníci Jaromír Jágr (Česko), Jason Spezza a Taylor Hall (oba Kanada). Nejužitečnějším hráčem zvolili zástupci sedmé velmoci Jaromíra Jágra.
Archiv...