Přihlášení

Češi získali povinné body, ale disciplinované Francouze rozebrali až ve třetím dějství

07.05.2015

Po dvoudenním odpočinku zahájili čeští reprezentanti sérii zápasů proti papírově slabším soupeřům. První přišla na řadu Francie, jejíž disciplinovaná obranná hra činila našim hráčům dlouho potíže. O výsledku rozhodli Růžičkovi svěřenci třemi trefami až v závěrečném dějství. Celkovým skóre 5:1 splnili normu, podle níž při dosavadních devíti vítězstvích nad tímto sokem na světových šampionátech vždy skórovali nejméně pětkrát.


PRAHA (Od našeho zpravodaje) – Úvodní dějství bylo hodně nezáživné. Hrálo se převážně v pásmu Francouzů, kteří překáželi našim hokejistům, jak jen mohli. Sami se dostali pouze k několika střelám z ojedinělých protiútoků, ale Manavian ani Fleury nedokázali výrazně zastrašit gólmana Pavelce. Na straně domácího týmu se dalo napočítat mnohem více příležitostí, ale žádná z nich nebyla úplně vyložená. Získat vedení se pokoušeli Jiří Novotný, Jan Kovář, Jaromír Jágr nebo Voráček kombinující se Sobotkou, avšak neúspěšně.  

Čekání na gól zastavil ve 22. minutě Ondřej Němec, jenž napřáhl u mantinelu na pravé straně a kotouč po jeho střele skončil ve francouzské kleci. O pět minut později po nabídce od Petra Koukala napálil Roman Červenka tyčku. V následující akci se dvakrát pokoušel o zakončení Vladimír Sobotka. Vydařil se mu druhý pokus z prostoru na pravém kruhu, odkud prostřelil klubko hráčů. Domácí tým však po dosaženém gólu velmi rychle inkasoval, jako již několikrát v turnaji. Po ojedinělém protiútoku se švihem prosadil bek Hecquefeuille hrající s holí napravo.

Jágrova trefa přinesla uklidnění

Hosté ožili a také přitvrdili, což pocítil obránce Jakub Nakládal, kterého nevybíravě atakoval Sacha Treille za českou brankou. Sotva se objevil před soupeřovou klecí Dominik Simon, vrhli se na něho hned čtyři hráči a do vzniklé strkanice se netradičně zapojil i Jaromír Jágr, jenž spolu s Antoinem Rousselem zamířil na trestnou lavici. Snaha Francouzů zachránit výsledek pokračovala i po druhé přestávce. Ve 43. minutě vznikl velký závar před Pavelcem a po přerušení hry si česká střídačka vyžádala oddechový čas.

Uklidnění nastalo o dvě minuty později, kdy Jaromír Jágr číhající u pravé tyčky doklepl za záda brankáře Hardyho odražený kotouč po předchozí střele Jana Kováře a ukončil nejslabší pasáž v podání domácího celku. Ve 49. minutě jel Tomáš Hertl sám na Floriana Hardyho a přestože ho neprostřelil, znovu získal puk, který po objetí branky zezadu naservíroval Ondřeji Němcovi a ten bez váhání vyslal střelu, na níž francouzský gólman nestačil reagovat.

Při vyloučení jediného střelce z týmu galského kohouta se pět minut před sirénou ještě dorážkou u levé tyčky prosadil Roman Červenka. „Po předchozích třech utkáních byla zpočátku vidět na hráčích nervozita, i když jsme měli víc ze hry a drželi puk. Od druhé třetiny jsme kontrolovali zápas, přestože soupeř dobře bránil a podnikal rychlé protiútoky. Na počátku třetího dějství jsme asi minutu a půl byli pod značným tlakem a hrozilo vyrovnání. Po třetím gólu se to zklidnilo. Odmakali jsme zápas, ale zůstávají nám rezervy v obraně,“ komentoval odpolední duel Vladimír Růžička.

Česká republika – Francie 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)

Góly a nahrávky: 22. Němec (Novotný), 27. Sobotka (Krejčík), 45. Jágr (Jan Kovář, Simon), 49. Němec (Hertl, Voráček), 55. Červenka (Němec, Krejčík) – 29. Hecquefeuille (Lamperier, Guttig).
Rozhodčí: Nord (Švédsko), Rantala (Finsko) – Philblad (Švédsko), Suominen (Finsko).
Vyloučení: 2:5.
Využití: 1:0.
Diváků: 17 110.
Česká republika: Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Čáslava, Němec, Krejčík – Voráček, Sobotka, Hertl, Jágr, Jan Kovář, Simon, Červenka, Novotný, Erat, Smoleňák, Koukal, Zaťovič. Hlavní kouč Vladimír Růžička.
Francie: Hardy – Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Chakiachvili, Janil, Dieude Fauve, Besch – Y. Treille, Meunier, Desrosiers, Fleury, Da Costa, Roussel, Bertrand, Raux, S. Treille, Lamperier, Claireaux, Guttig, Rech. Hlavní kouč Dave Henderson.
Hráno v Praze 7. května – 4. zápas na MS.

Ladislav Lhota
Stručně z MS
17. 05. 2015 79. mistrovství světa přineslo nový rekord v počtu návštěvníků, který se po odehrání finálového duelu vyšplhal k magickému číslu 741 690. Loňský rekord z běloruského Minsku činil "pouhých" 640 044 diváků.
17. 05. 2015 Direktoriát světového šampionátu určil tři nejlepší hráče na turnaji. Nejlepším brankářem se stal finský reprezentant Pekka Rinne, obráncem Brent Burns a útočníkem Jason Spezza, oba z týmu mistrů světa - Kanady.
17. 05. 2015 All Stars tým světového šampionátu určili novináři takto: Brankář Connor Hellebuyck (USA), obránci Brent Burns (Kanada), Oliver Ekman-Larsson (Švédsko), útočníci Jaromír Jágr (Česko), Jason Spezza a Taylor Hall (oba Kanada). Nejužitečnějším hráčem zvolili zástupci sedmé velmoci Jaromíra Jágra.
Archiv...