Přihlášení

Češi si poradili s německou urputností. Dvakrát vyrovnali, nakonec otočili na 4:2

10.05.2015

Nebyl to vůbec jednoduchý zápas, ale domácím se vyplatily přesuny v útočných formacích a s přibývajícím časem rostl jejich výkon. Povedené odpoledne prožil Michal Vondrka, jenž se teprve při obědě dozvěděl, že nastoupí na šampionátu, a sotva vkročil na led, zapsal se mezi střelce. Reprezentační tým dostihl bodově Švédy, kteří jsou druzí v tabulce a před závěrečným duelem základní skupiny se Švýcary už nemůže ztratit třetí pozici.


PRAHA (Od našeho zpravodaje) – Začátek v podání Růžičkových svěřenců byl hodně rozpačitý, zatímco jejich soupeř hýřil aktivitou a sebevědomím. Střela Patricka Hagera z prostoru mezi kruhy v 5. minutě byla varováním, o tři minuty později přišel první úder. V rychlé jízdě se Daniel Pietta protáhl kolem Petra Čáslavy a bekhendovou kličkou obelstil i gólmana Pavelce. „Nevím, jak je to možné, že nám nevycházejí vstupy do zápasů. Musíme se na to zaměřit,“ uvedl český kouč.

O vyrovnání se pokoušela Kovářova formace, ale povedlo se to až Michalu Vondrkovi ve 14. minutě při jeho prvním střídání na šampionátu. Sparťanský útočník naskočil místo Tomáše Hertla v Sobotkově řadě a po krátkém pobytu na ledě doklepl odražený puk do odkryté klece u pravé tyčky. Jeho zásah potvrdilo video. Němci ale dál zlobili a v úvodu druhého dějství získali znovu náskok díky střele kapitána Michaela Wolfa při jízdě dva na jednoho.

Poslední slovo patřilo Jágrovi

Rychlá odpověď přišla za dvě minuty. Přičinili se o ni žolíci ze čtvrtého útoku. Zakončení akce obstaral Petr Koukal, jenž převzal puk na modré čáře a trefil se švihem z levého kruhu do horního růžku Pielmeierovy klece. Po dalších dvou minutách byl na světě obrat ve skóre, když český kapitán Jakub Voráček šikovně našel mezeru pod brankářovými betony. Souboj dospěl do poloviny a domácí trenéři sáhli po oddechovém času. Na led začaly chodit pozměněné formace, vrátil se Tomáš Hertl místo Radka Smoleňáka.

O vylepšení skóre se chtěl v úvodu třetí třetiny postarat Jaromír Jágr, jenž geniální nahrávkou od zadního mantinelu našel zcela volného Romana Červenku, ten však neskóroval. Následovala desetiminutovka plná úporného hokeje, který produkovali Němci usilující o záchranu výsledku. Od 56. minuty ale kralovali čeští reprezentanti. Nejprve Jakub Voráček tečoval do tyčky Nakládalovu střelu a poté naši vyhráli buly po Pielmeierově pravici, Jaromír Jágr se nepáral s kotoučem a nekompromisně ho poslal za brankovou čáru.

Přísné vyloučení Jakuba Nakládala na konci 57. minuty využil německý celek k power play šesti hráčů proti čtyřem a nebyl daleko ke snížení po střele Patricka Reimera od modré čáry, kterou Ondřej Pavelec šťastně vyrazil levým betonem. Další soupeřovy šance ale domácí nepřipustili. „První třetina nebyla dobrá, ve druhé jsme přebírali iniciativu a ve třetí jsme hráli velice dobře. Ale byl to těžký zápas. Němci podali solidní výkon a chodili do nebezpečných protiútoků,“ konstatoval Vladimír Růžička.

Česká republika – Německo 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Góly a nahrávky: 14. Vondrka, 26. Koukal (Kolář, Simon), 28. Voráček (Jágr, Nakládal), 56. Jágr (Červenka) – 8. Pietta (Muller, Krueger), 24. Wolf (Rieder).
Rozhodčí:
Nord, Bjork (oba Švédsko) – Suominen (Finsko), McIntyre (USA).
Vyloučení:
3:3.
Využití:
1:0.
Diváků:
17 383 (vyprodáno).
Česká republika:
Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík – Voráček, Sobotka, Hertl (14. Vondrka), Jágr, Jan Kovář, Červenka, Smoleňák, Novotný, Erat, Simon, Koukal, Zaťovič. Hlavní kouč Vladimír Růžička.
Německo: Pielmeier – Krueger, Muller, Baxmann, Kohl, Koppchen, Daschner, B. Krupp – Plachta, Hospelt, Kink, Reimer, Hager, Seidenberg, Wolf, Pietta, Rieder, Oppenheimer, Raedeke, Krammer, Ullmann. Hlavní kouč Pat Cortina.
Hráno v Praze 10. května – 6. zápas na MS.

Ladislav Lhota


Stručně z MS
17. 05. 2015 79. mistrovství světa přineslo nový rekord v počtu návštěvníků, který se po odehrání finálového duelu vyšplhal k magickému číslu 741 690. Loňský rekord z běloruského Minsku činil "pouhých" 640 044 diváků.
17. 05. 2015 Direktoriát světového šampionátu určil tři nejlepší hráče na turnaji. Nejlepším brankářem se stal finský reprezentant Pekka Rinne, obráncem Brent Burns a útočníkem Jason Spezza, oba z týmu mistrů světa - Kanady.
17. 05. 2015 All Stars tým světového šampionátu určili novináři takto: Brankář Connor Hellebuyck (USA), obránci Brent Burns (Kanada), Oliver Ekman-Larsson (Švédsko), útočníci Jaromír Jágr (Česko), Jason Spezza a Taylor Hall (oba Kanada). Nejužitečnějším hráčem zvolili zástupci sedmé velmoci Jaromíra Jágra.
Archiv...