Přihlášení

Člověka úplně spolkne ta atmosféra, svěřuje se Jan Kovář, autor dvou gólů proti Finům

15.05.2015

Čtvrtfinálový duel s Finskem byl pro Jana Kováře velmi emotivním zážitkem nejen díky dramatickému průběhu a vítězství našich barev 5:3, ale také pro jeho osobní podíl. Dal vedoucí gól na 1:0, asistoval hvězdě večera Jaromíru Jágrovi u trefy na 2:2, zařídil vedení 3:2 a také si připsal zápornou účast při zásahu Finů na 3:3. Všechno v závěru umocnila radost z postupu do semifinále proti Kanadě. „Byl to skvělý zápas. Takových člověk moc nezažije,“ zračí se úsměv ve tváři zkrápěné potem.

PRAHA (Od našeho zpravodaje) – Vyprodaná O2 Aréna poprvé vybuchla nadšením v závěru 9. minuty, kdy si Jan Kovář z druhé vlny najel na přihrávku od Martina Erata a prostřelil brankáře Pekku Rinneho mezi betony. „Z ostravské skupiny jsme pořád slyšeli o výkonech finského gólmana a věděli jsme, že Seveřané mají celkově výborný tým. Zatím jsme ale byli docela úspěšní v útoku a věřili jsme, že dáme nějaký gól. Docela dobře jsme vletěli do zápasu. Chtěli jsme hrát aktivně a dařilo se nám to,“ rekapituluje Kovář počáteční fázi velké hokejové noci.

Finové však dokázali z minima vytěžit maximum a na přelomu první a druhé třetiny otočili skóre na 2:1 ve svůj prospěch. Trvalo deset minut, než v přesilovce vyrovnal fenomenální Jaromír Jágr po přihrávkách Jakuba Voráčka a Jana Kováře. Poslední jmenovaný v následné výhodě čtyři na tři podruhé překonal Rinneho a vrátil vedení na českou stranu. Na začátku třetího dějství ale dolehly na domácí reprezentaci těžké chvíle a byl u toho znovu písecký odchovanec, jehož starší bratr Jakub seděl v hledišti coby třetí brankář.

Porazit Kanadu? Nic není nemožné

Svěřenci trenéra Růžičky špatně vyhodnotili pohyb Finů v útočném pásmu a umožnili dvojici Jussi Jokinen – Aleksander Barkov hodně lacino srovnat na 3:3. „Zazmatkoval jsem u mantinelu. Úplně zbytečně jsem odpaloval puk. Mohl jsem si to podržet, ale nahrál jsem Finům a byl z toho gól. Za další dvě střídání jsem šel na trestnou lavici a to byly pro mě nejtěžší momenty v utkání. Člověk to nikdy nechce zkazit kamarádům, ale mě se to stalo,“ setřásá ze sebe Jan Kovář pocit viny.

Naštěstí byl na ledě třiačtyřicetiletý Jaromír Jágr, který po samostatné akci v 56. minutě zařídil vítězný gól. „Myslím, že i Jarda sám cítí, že předvádí nejlepší hokej v reprezentačním dresu za poslední roky a velice nám pomáhá. Jenom si přejeme, aby to pokračovalo,“ říká pětadvacetiletý centr Metallurgu Magnitogorsk a vysoko oceňuje také podporu od diváků. „Lidé jsou úžasní, člověka ta atmosféra úplně spolkne,“ svěřuje se a pomalu obrací myšlenky k semifinále s Kanaďany. „Že bychom jim vrátili porážku ze základní skupiny? Nic není nemožné,“ připouští.

Ladislav Lhota

Stručně z MS
17. 05. 2015 79. mistrovství světa přineslo nový rekord v počtu návštěvníků, který se po odehrání finálového duelu vyšplhal k magickému číslu 741 690. Loňský rekord z běloruského Minsku činil "pouhých" 640 044 diváků.
17. 05. 2015 Direktoriát světového šampionátu určil tři nejlepší hráče na turnaji. Nejlepším brankářem se stal finský reprezentant Pekka Rinne, obráncem Brent Burns a útočníkem Jason Spezza, oba z týmu mistrů světa - Kanady.
17. 05. 2015 All Stars tým světového šampionátu určili novináři takto: Brankář Connor Hellebuyck (USA), obránci Brent Burns (Kanada), Oliver Ekman-Larsson (Švédsko), útočníci Jaromír Jágr (Česko), Jason Spezza a Taylor Hall (oba Kanada). Nejužitečnějším hráčem zvolili zástupci sedmé velmoci Jaromíra Jágra.