Přihlášení

Pražský a ostravský šampionát se stane milníkem v hokejové historii, prorokuje Josef Augusta

11.05.2015

Osmašedesátiletý Josef Augusta má za sebou mimořádně úspěšnou kariéru hráčskou i trenérskou. Za reprezentaci nastoupil čtyřikrát na MS (3x stříbro, 1x bronz), jednou na olympiádě a Kanadském poháru (vždy druhé místo). Jako asistent a poté hlavní trenér byl u zlatého hattricku v období 1999 až 2001. Letošní dostaveníčko nejlepších hokejistů světa sleduje jako divák. „Naplánoval jsem si dva zápasy v Praze, dva v Ostravě. Zbytek si vychutnám doma na gauči,“ usmívá se uznávaná osobnost.


PRAHA (Od našeho zpravodaje) – Rodák z Havlíčkova Brodu poznal atmosféru mistrovství světa poprvé ve Stockholmu 1969. Byl u toho, když Čechoslováci dvěma slavnými výhrami odpověděli Rusům na příjezd okupačních armád do naší republiky. Potom si přivezl stříbrnou medaili z Helsinek 1974, Mnichova 1975 a také Prahy 1978, kde chyběl našemu týmu jediný gól ke zlatu.

Na pražském ledě v osmasedmdesátém se odehrávalo velké drama mezi domácím a ruským týmem (výsledek 1:3). Brankáře Vladislava Treťjaka ve druhé třetině překonal Vladimír Martinec a konečné skóre mohlo být 2:3, jenže americký sudí Kenneth Pierce nepochopitelně odvolal svůj původní verdikt o platnosti Martincova zásahu. „Dodnes jsem přesvědčený, že ten gól byl. Ale diskutovat o tom je už zcela bezpředmětné,“ uvědomuje si Josef Augusta, že nelze přepsat historická fakta.

Nejvýraznějším momentem Augustova reprezentačního působení byla přihrávka na trefu Milana Nového, díky níž Československo porazilo 1:0 hvězdami nabitý celek javorových listů na prvním ročníku Kanadského poháru v roce 1976. „Vynikající mančaft, který jsme tam měli, vyhrál pár měsíců předtím mistrovství světa v Katovicích, a zanedlouho obhájil titul ve Vídni. Tehdy jsme se zařadili do světové extratřídy,“ zdůrazňuje odchovanec proslulé havlíčkobrodské líhně dirigované Václavem Chytráčkem.

Jarda Holík zůstane v našich srdcích

První generaci „Broďáků“, kteří se výrazně prosadili v Jihlavě a reprezentaci, tvořili Jaroslav a Jiří Holíkové, Jan Suchý a Josef Augusta. Nejstarší z nich a všemi respektovaný šéf Jaroslav Holík krátce před letošním šampionátem navždy opustil své kamarády. „Samozřejmě, že ten odchod všichni prožíváme, ale nedá se s tím nic dělat. Jarda bojoval s nemocí a svojí nesmírnou vůli si přidal desítku let navíc. Zůstane v našich srdcích a také srdcích všech fanoušků,“ pokouší se o nekrolog člen velké hráčské čtyřky.

Ke svým trenérským úspěchům v domácí lize (primáty s Jihlavou a Olomoucí, předtím byl v jihlavské Dukle osmkrát mistrem jako hráč) přidal Josef Augusta zlatý hattrick na střídačce českého národního týmu. V Norsku 1999 byl asistentem, potom se dvakrát radoval coby hlavní kouč. „Měl jsem obrovské štěstí, že po olympijském triumfu v Naganu hledal Ivan Hlinka nového asistenta a vybral si zrovna mě. V Oslu jsme byli zlatí, ale musím říct, že nejtěžší bylo obhájit o rok později v Petrohradu a další rok v Hannoveru,“ vyvolává vzpomínky.

Josef Augusta si užívá zasloužený důchod. Přijel však na trenérský seminář v rámci letošního MS a navštívil i některé zápasy. „Spolu se svými vnuky jsem si naplánoval Česko – Lotyšsko a Česko – Německo v Praze, Slovensko – USA a Rusko – Finsko v Ostravě. Zbytek si vychutnám doma na gauči,“ usmívá se. „Naši hrají dobře, ale jako každý tým mají své nedostatky. Počkejme si na čtvrtfinále. Fascinoval mě duel Kanady se Švédskem, který ukázal směr dalšího vývoje. Myslím, že pražský a ostravský šampionát se stane milníkem v hokejové historii,“ prorokuje.

Ladislav Lhota

Stručně z MS
17. 05. 2015 79. mistrovství světa přineslo nový rekord v počtu návštěvníků, který se po odehrání finálového duelu vyšplhal k magickému číslu 741 690. Loňský rekord z běloruského Minsku činil "pouhých" 640 044 diváků.
17. 05. 2015 Direktoriát světového šampionátu určil tři nejlepší hráče na turnaji. Nejlepším brankářem se stal finský reprezentant Pekka Rinne, obráncem Brent Burns a útočníkem Jason Spezza, oba z týmu mistrů světa - Kanady.
17. 05. 2015 All Stars tým světového šampionátu určili novináři takto: Brankář Connor Hellebuyck (USA), obránci Brent Burns (Kanada), Oliver Ekman-Larsson (Švédsko), útočníci Jaromír Jágr (Česko), Jason Spezza a Taylor Hall (oba Kanada). Nejužitečnějším hráčem zvolili zástupci sedmé velmoci Jaromíra Jágra.
Archiv...